Starosta może skierować osobę uprawnioną do szkolenia na wskazane przez niego szkolenie, jeżeli uzasadni ona celowość tego szkolenia (preferencje mają osoby, które maja zapewnione zatrudnienie po ukończeniu szkolenia), a jego koszt w części finansowanej z Funduszu Pracy w danym roku nie przekroczy 300% przeciętnego wynagrodzenia.
Osoba starająca się o skierowanie na szkolenie indywidualne musi złożyć w Urzędzie Pracy wniosek do Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy z prośbą o pokrycie kosztów szkolenia ze wskazaniem o jakie szkolenie się ubiega.
Osoba zakwalifikowana na szkolenie może być skierowana na szkolenie po złożeniu oświadczenia o nieuczestniczeniu w szkoleniu finansowanym ze środków Funduszu Pracy na podstawie skierowania z Powiatowego Urzędu Pracy w okresie ostatnich 3 lat lub o udziale w takim szkoleniu w okresie ostatnich 3 lat i wskazaniu urzędu pracy, który wydał skierowanie, jeżeli łączna kwota środków na koszty szkolenia tej osoby zakwalifikowanej na szkolenie spełnia wymagania określone w art. 109a ust. 1 Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy [koszty szkoleń, o których mowa w art. 108 ust 1 pkt. 9, nie mogą przekroczyć dziesięciokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę na jedna osobę w okresie kolejnych trzech lat].