Na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jednolity Dz. U. 2011 nr 127 poz. 721).
Osoba niepełnosprawna zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotna albo poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu ma prawo korzystać z usług lub instrumentów rynku pracy na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415, z późn. zm.).
|
Wydatki na instrumenty lub
usługi rynku pracy są finansowane
|
osoby niepełnosprawnych
zarejestrowanych jako
|
bezrobotne
|
poszukujące pracy
niepozostające
w zatrudnieniu
|
źródło finansowania
|
Fundusz Pracy
|
Fundusz PFRON
|
Osoba niepełnosprawna zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu może również korzystać na zasadach takich jak bezrobotni z następujących usług lub instrumentów określonych w ustawie o promocji:
- szkoleń;
- stażu;
- prac interwencyjnych;
- przygotowania zawodowego dorosłych;
- badań lekarskich lub psychologicznych,;
- zwrotu kosztów, przejazdu, zakwaterowania o których mowa w art. 45 ust. 1, 2 i 4 oraz art. 45 ust. 3 ustawy o promocji;
- studiów podyplomowych.
Na podstawie Uchwały nr IX/96/11 Rady Powiatu Braniewskiego z dnia 27.06.2011 r. PUP Braniewo realizuje zadania:
- Zwrot kosztów poniesionych w związku z przystosowaniem tworzonych lub istniejących stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych, w tym:
- adaptacji pomieszczeń zakładu pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych,
- adaptacji lub nabycia urządzeń ułatwiających osobie niepełnosprawnej wykonywanie pracy lub funkcjonowanie w zakładzie pracy,
- zakupu i autoryzacji oprogramowania na użytek pracowników niepełnosprawnych oraz urządzeń technologii wspomagających lub przystosowanych do potrzeb wynikających z ich niepełnosprawności,
- rozpoznania przez służby medycyny pracy potrzeb, o których mowa w ustawie.
- Refundacja kosztów wyposażenia stanowiska dla osoby niepełnosprawnej.
- Przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej.
- Dofinansowanie do wysokości 50% oprocentowania kredytu bankowego zaciągniętego na kontynuowanie przez osobę niepełnosprawna działalności gospodarczej.
- Zwrot kosztów zatrudnienia pracownika pomagającego pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy.
- Zwrot wydatków na instrumenty i usługi rynku pracy na rzecz osób niepełnosprawnych poszukujących pracy i niepozostających w zatrudnieniu.
- Finansowanie kosztów szkolenia i przekwalifikowania zawodowego osób niepełnosprawnych - art. 38, 40, 41 ustawy o rehabilitacji (...).
Stan prawny na dzień 30.09.2011 r.
(CAZ.EP)